logo

ارثیه جنبش دانشجویی غرب

انقلابیونی که شصت ساله شدند

سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۸۹ - ۱۸ مه ۲۰۱۰

نصرت شاد

nosrat-shad.jpg
زندانی عزیز ، در تابستان کوتاه آنارشی و شبان باتونهای دراز ، مبارزه ادامه دارد . شغل انقلابیون حرفه ای ، بازی با دینامیت در هسته های انقلابی تا مرز تابوزدایی از اعمال خشن ، آرزوی ما شده . نظام خوک ها نظام اراده گرایان است . حال که انقلاب فرهنگی ، نابودی فرهنگی شد ، الهیات هم باید سکولار گردد. ما همه چیز میخواهیم و آنهم فوری ! وگرنه تنفر را به انرژی تبدیل خواهیم نمود چون ما همانهایی هستیم که پدربزرگ و مادر بزرگمان به شما اخطار داده بودند . سلول انفرادی نیز جنایت است ، به این دلیل ما نمی خواهیم فقط مبارزه قانونی کنیم بلکه امید به مقاومت پیروزمندانه داریم . سنگ های پرتاب شده ، دلیل نبودند ، بلکه تنها زبانی هستند که شما می فهمید . احتمال بمب سازی ، خلع سلاح و پا روی چنگال حاکمان گذاشتن ، ادامه دارد . زنده باد دانشجوی انقلابی ! مرگ بر شاه دوست های هورایی و هوراکش ! شعارهای دیواری نیز ادامه خواهند داشت .
اینها بخشی از شعرهایی بودند که جنبش دانشجویی غرب بین سالهای 1972-1968 در تظاهرات خود مطرح نمود . این جنبش با اعتزاض به حمله آمریکا به ویتنام آغاز شد و بعدها به غالب کشورهای اروپایی مخصوصا آلمان رسید . امروزه اشاره میشود که از دل آن جنبش بود که حزب سبز آلمان ، جنبش زنان ، انقلاب جنسی ، سازمان چریکی ارتش سرخ ، کشف و رواج قرص های ضد بارداری ، جنبش هیپی ، لغو ازدواج اجباری ، کنفدراسیون دانشجویی ، و غیره بیرون آمدند . اکنون میتوان گفت که شورش دانشجویان، جنبشی ضد اتوریته و بخشی از یک مبارزه ضد امپریالیستی جهانی بود . مارکوزه و تئوریسین های مکتب فرانکفورت در میان رهبران آن جنبش نقش مهمی داشتند . در حال حاضر غالب رسانه میپرسند که آن جنبش به کجا رسید و از اسطوره دانشجویی سال 68 میلادی چه چیزهای بجا مانده ؟ آن جنبش بخشی از بحران بورژوازی بعد از جنگ جهانی دوم در غرب بود . جذابیت آن جنبش به سبب نقش اتوپی مارکسیستی است . آنان میگفتند که قانونی بودن خشونت وابسته به بلوغ مبارزه طبقاتی در جامعه دارد چون در دمکراسی بورژوایی ، قوانین بازی را حاکمان تعیین میکنند . مارکوزه آنزمان از خشونت آزادی بخش میگفت . ضمیر شخصی " ما " نوعی رمانتیک جمعگرایانه بود . جنبش دانشجویی آنزمان را به کوشش برای بازگشت رمانتیک متهم کردند. آنها غالبا چپهای غیردگماتیک بودند که خواهان دمکراسی شورایی شده بودند . تحلیل طبقاتی آنان آنارشیستی و یا مارکسیستی بود . آنان سوسیال دمکراتها زا خائن به طبقه کارگر و در خدمت دمکراسی بورژوایی میدانستند . کتابهایی در باره مارکسیسم ، لنینیسم ، تروتسکیسم ، مائوئیسم ، آنارشیسم ، مکتب فرانکفورت ، ادبیات کشورهای جهان سوم ، فاشیسم ، کتابهای روانشناسی و تعلیم و تربیت ، تئوری انتقادی و غیره به تیراژی بالا رسیدند .
کتابی از روزا لوکزامبورگ با عنوان " نظریه عملیات و اقدامات غیرمترقبه و اضطراری " که مبلغ سوسیالیسم انقلابی و منقد لنینیسم و سوسیال دمکراسی کائوتسکی بود ، سالها در کنار آثار هربرت مارکوزه و تئوری های مکتب فرانکفورت ، در میان دانشجویان محبوبیت خاصی یافت . کاسترو ، کونک ویتنمای ، تروتسکی ، دوتشکه ، رابل ، و چگوارا ، از جمله دیگر رهبران سنیلیک آنان بودند .
در دیدار شاه از آلمان آنزمان ، ماموران ایرانی در لباس شخصی ، با هورا کشی ، با چوب و چماق به تظاهرکنندگان آلمانی حمله کردند که از طریق رسانه ها ، ساواکی های هورایی یا هورا کش لقب گرفتند ، و از دولت وقت آلمان انتقاد شد که چرا اجازه داده همچون مامورانی ، دیدار شاه از آلمان را همراهی کنند و علنا به معترضین و دانشجویان حمله نمایند .


google Google    balatarin Balatarin    twitter Twitter    facebook Facebook     
delicious Delicious    donbaleh Donbaleh    myspace Myspace     yahoo Yahoo     


نظرات خوانندگان:


Flamarz
2010-05-18 16:08:46
salam aghaye shad gerami
agr hwseleh kardi maili beferest.
Flamarz Berlini

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد