logo

گسترش تجمعات و تشدید خشونت پلیس در سومین روز اعتراض به فقر و فساد

شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۴ اوت ۲۰۱۸همزمان با گسترش تجمعات خیابانی مردم در اعتراض به فقر و فساد افزایش خشونت پلیس در سومین روز، مقامات استانی به جای پاسخگویی به خواسته‌های معترضان، آن را به توطئه‌های دشمن، کشورهای خارجی و رسانه‌های ضد انقلاب نسبت دادند.

اعتراضات خیابانی علیه فقر و فساد که روز نهم مرداد در اصفهان آغاز شد، یازدهم مرداد و در سومین روز، با شعارهایی سیاسی‌ تندتر، در شهرهای بیشتری چون مشهد، شیراز، اهواز، تهران،اراک و نجف آباد، ادامه یافت. در ویدئوها و تصاویری که از این شهرها در اینترنت منتشر شد، معترضان همزمان با تعقیب و گریز با پلیس، شعارهای تندی علیه دیکتاتوری، رهبر جمهوری اسلامی و فساد اقتصادی سر می‌دهند.

در ویدیوهایی که از سومین روز اعتراضات منتشر شد، حضور و خشونت پلیس چشمگیرتر است، در اصفهان، معترضان با روشن کردن آتش تلاش می‌کنند تاثیر گلوله‌های اشک‌آور پلیس را خنثی کنند و بعضا نیز با پرتاب سنگ و اشیا به سمت پلیس، مقابله به مثل و یا از خود دفاع می‌کنند.

علیرغم اعتراف اغلب مسوولان جمهوری اسلامی به رشد فقر و وضعیت وخیم معیشتی به ویژه در میان کارگران و فرودستان ایران، مسوولان سیاسی و دولتی طبق معمول اعتراضات را به عواملی چون دشمن و کشورهای خارجی و اپوزیسیون خارج از کشور نسبت دادند.

مقامات بلندپایه ایرانی تا کنون در قبال اعتراضات اخیر موضع خاصی اعلام نکرده‌اند، اما معاون سیاسی، امنیتی استانداری فارس شعارهای معترضان را «هدایت شده و ساختارشکنانه» توصیف کرد که ربطی به گرانی ندارد و از سوی اپوزیسیون خارج از کشور و کشورهای خارجی با هدف ایجاد ناامنی هدایت می‌شود.

هادی پژوهش، به خبرگزاری ایرنا گفت اگرچه ممکن است معترض واقعی هم در میان تجمع کنندگان وجود داشته باشد، اما تجمعات از خارج هدایت می‌شود و افراد خاصی در آن شرکت می‌کنند: «اعتراضات از بیرون هدایت می‌شود، ممکن است در بدو امر معترضان واقعی نیز در میان این افراد وجود داشته باشد؛ ‌اما در ادامه برخی افراد تحت تاثیر القائات هدایت‌شده و مهندسی‌شده از خارج حرکت‌هایی را انجام می‌دهند.»

حمیدرضا طباطبایی، معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان هم تجمعات روز دهم مرداد را اعتراضاتی «محدود، صنفی، بدون مجوز و غیرقانونی» خواند و نسبت به سواستفاده «دست‌های خارجی» هشدار داد.حمیدرضا طباطبایی به خبرگزاری مهر گفت: «دست‌های خارجی به دنبال تحریک مردم هستند، از مردم عزیز استان و اصناف تقاضا داریم تا با توجه به اینکه این تجمعات غیرقانونی و موجب سوءاستفاده ضدانقلاب است مطالبات خود را از مبادی قانونی پیگیری کنند.»

خبرگزاری فارس هم که به نهادهای امنیتی در ایران منسوب می‌شود، در گزارشی از شیراز ادعا کرد شعارهای معترضان در اعتراض به گرانی و آرام بوده اما «با هدایت برخی افراد»، به شعارهای سیاسی تندی چون «مرگ بر دیکتاتور»، «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» و «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» تبدیل شده است.

تحلیلگر فارس، با ادعای کمک‌ سیصد میلیون دلاری عربستان سعودی به رضا پهلوی، فرزند شاه مخلوع ایران، از آن به عنوان مثالی از دست‌های خارجی برای ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در ایران یاد کرده است.

فارس همچنین اعتراف کرد که پلیس شیراز، علیرغم شعار آشتی‌جویانه «نیروی انتظامی، حمایت، حمایت» از طرف معترضان، به سوی آنان گاز اشک‌آور پرتاب کرده است، اما نوشت متفرق کردن معترضان، بخشی از وظیفه پلیس است تا مخالفان جمهوری اسلامی از این تجمعات سواستفاده نکنند.

اعتراضات مردم شیراز در نهم مرداد نیز باخشونت پلیس و پرتاب گاز اشک‌آور مواجه شد، یکی از ویدئوهایی که از اولین روز اعتراضات در شیراز منتشر شد، کودکی را نشان می‌دهد که به دلیل اصابت گاز اشک آور دچار سوختگی صورت شده و اطرافیان تلاش می‌کنند به او کمک کنند.

قیمت کالاها در ایران در ماه‌های اخیر سیر تصاعدی داشته است. در این میان گرانی کالاهای اساسی و مواد غذایی بیش از همه شهروندان را با مشکل فوری روبرو کرده است. کالاهایی مانند نان، تخم مرغ و گوشت مرغ که در سبد غذایی اغلب خانوارهای متوسط ایرانی قرار دارد.

مهدی یوسف‌خانی، رئیس اتحادیه پرنده و ماهی به تازگی از افزایش قیمت گوشت مرغ به ۱۰۱۰۰تومان خبر داد، عددی که حدود هشت ماه قبل ۷۴۵۰فروخته می‌شد. مهدی یوسف‌خانی گفت قیمت گوشت مرغ در حالی افزایش یافته که پس از بالا رفتن قیمت گوشت قرمز در ماه‌های اخیر، اغلب شهروندان گوشت مرغ را جایگزین کرده‌اند.

فساد سیاسی و اقتصادی در کنار تحریم‌های آمریکا و بی ثباتی قیمت ارز، اقتصاد ایران را وارد مرحله جدیدی کرده است، تا جایی که اغلب سیاستمداران و مقامات ایرانی از شرایط کنونی با عنوان یک جنگ اقتصادی یاد می‌کنند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد