logo

فرانسه: نزدیک شدن ایران به خط قرمز خطرناک است

چهار شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۶ ژوين ۲۰۱۸

دویچه وله: ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، تصمیم ایران برای افزایش غنی‌سازی اورانیوم را نزدیک شدن به "خط قرمز" خواند و آن را خطرناک دانست. او همچنین از طرح‌هایی برای حفظ برجام خبر داد.

وزیر خارجه فرانسه به اظهارات بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در مورد افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم واکنش نشان داده است.

ژان ایو لودریان چهارشنبه ۶ ژوئن (۱۶ خرداد) دو روز بعد از اعلام این خبر از سوی کمالوندی در پاریس گفته است، در صورتی که توافق اتمی ایران با قدرت‌های بزرگ (برجام) لغو شود، خطر نزدیک شدن ایران به "خط قرمز" وجود دارد.

او در گفت‌وگو با "رادیو یک" اروپا گفت، بازی با خط قرمز "همیشه خطرناک است."

او همچنین از طرح‌هایی خبر داد تا توافق اتمی با ایران "دست‌نخورده" باقی بماند.

سخنان ژان ایو لودریان یک روز بعد از درخواست نخست‌وزیر اسرائیل از فرانسه بیان می‌شود. بنیامین نتانیاهو در سفر خود از فرانسه از این کشور خواست، با حضور ایران در منطقه مقابله کند.

نتانیاهو در این سفر گفت، زمان زیادی نیاز ندارد تا "پاریس را به خروج از توافق اتمی سال ۲۰۱۵ متقاعد بکند، چون فشارهای اقتصادی این توافق را در هر صورت از بین خواهد برد."

نتانیاهو همچنین به دستور اخیر آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برای مهیا کردن مقدمات رسیدن به غنی‌سازی اورانیوم تا ۱۹۰ هزار سو نیز واکنش نشان داده است. او گفته است: «آیت‌الله خامنه‌ای، حاکم ایران، قصد خود برای نابودی "دولت اسرائیل" را اعلام کرد، و دیروز توضیح داد که چگونه این کار را انجام خواهد داد - با غنی‌سازی نامحدود اورانیوم برای تولید زرادخانه بمب‌های هسته‌ای . ما شگفت زده نشدیم.»

تنش میان ایران و غرب از ماه گذشته که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا خروج این کشور از برجام را اعلام کرد بیشتر شده است. ترامپ همزمان با اعلام این خبر گفت که تحریم‌ها علیه ایران که بعد از برجام برداشته شده احیا خواهد شد. اروپا بعد از اعلام این خبر تأکید کرد که به این توافق همچنان پایبند خواهد ماند.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد