logo

تغییر دو وزیر کلیدی و بازداشت‌های گسترده در عربستان سعودی

يکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۵ نوامبر ۲۰۱۷رادیو فردا: پادشاه عربستان سعودی دو تن از مقام‌های کلیدی در سازوکار سیاست‌گذاری و رهبری آن کشور را تغییر داده و دستور بازداشت شماری از شاهزادگان، وزیران فعلی و پیشین آن کشور را صادر کرده‌است.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی دستور تغییر دو تن از چهره‌های کلیدی دستگاه رهبری آن کشور را صادر کرده‌است. برآوردها حاکی‌ست که این تغییرات در راستای تحکیم پایه‌های قدرت محمد بن سلمان، ولیعهد جوان آن کشور انجام شده‌است.

در صبح یک‌شنبه ۱۴ آبان دستور بازداشت ۱۱ شاهزاده، چهار وزیر فعلی و ده‌ها وزیر و مقام پیشین آن کشور نیز صادر شده‌است. این بازداشت‌ها زیر نظر کمیته مقابله با فساد که محمد بن سلمان ریاست آن را برعهده دارد، انجام شده‌است.

نام و هویت بازداشت‌شدگان و جزئیات اتهام‌های واردشده به این افراد مشخص نشده‌است. اما خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های شرکت «کینگ هولدینگ» می‌گوید ولید بن طلال بن عبدالعزیز، رئیس این شرکت در میان بازداشت‌شدگان است. ولید بن طلال بن عبدالعزیز، میلیاردر سعودی، یکی از ثروتمندترین افراد غرب آسیا است و در شرکت‌های مختلف از جمله توئیتر، اپل، بنگاه خبری روپرت مرداک و یا شرکت خدمات مالی «سیتی‌گروپ» سرمایه‌گذاری کرده‌است.

دو وزیر تازه نیز از طرف پادشاه عربستان برای وزارت‌خانه‌های کلیدی در امور امنیت داخلی و اقتصادی آن کشور تعیین شده‌اند.

بنا بر اعلامیه رسمی از سوی پادشاهی عربستان که در تلویزیون دولتی العربیه منتشر شده، خالد بن عیاف، به جای شاهزاده متعب بن عبدالله، فرماندهی گارد ملی (الحرس الوطنی) را به‌عهده گرفته‌است. گارد ملی عربستان یکی از سه شاخه اصلی نیروهای مسلح آن کشور است و تحت نظارت وزارت‌خانه‌ای به‌همین نام اداره می‌شود.

در بازه‌ای از زمان، و پیش از اوج‌گیری قدرت محمد بن سلمان، ولیعد فعلی، از متعب بن عبدالله به‌عنوان یکی از چهره‌های اصلی رهبری احتمالی عربستان، نام برده می‌شد.

متعب بن عبدالله، واپسین عضو مستقیم خانواده ملک عبدالله، پادشاه پیشین عربستان، بود که کنترل یک بخش مهم از دستگاه رهبری عربستان را برعهده داشت.

پیش از این در تابستان گذشته خبرگزاری رویترز در گزارشی در مورد جریان تغییر ولیعهد عربستان و جابه‌جایی قدرت از محمد بن نائف به محمد بن سلمان، به نقل از منابع سعودی گزارش داده بود تنها سه نفر با این این جابه‌جایی مخالف کرده‌اند؛ نماینده خانواده ملک عبدالله در راس دستگاه رهبری، شاهزاده محمد بن سعد و وزیر پیشین کشور.

ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود، دوازدهمین فرزند عبدالعزیر آل سعود، در بهمن ماه ۱۳۹۳ درگذشت.

بر اساس فرمان پادشاهی سعودی قائم‌مقام وزیر اقتصاد، محمد بن تویجری نیز به‌جای رئیس خود، عادل فقیه، رهبری این وزارت‌خانه را در دست گرفته‌است.

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، در پایان خرداد ماه، پسر ۳۲ ساله خود محمد بن سلمان، را به جای محمد بن نائف، به‌عنوان ولیعهد آن کشور منصوب کرد.

ولیعهد عربستان وعده داده‌است بر پایه برنامه‌ای موسوم به «چشم‌انداز ۲۰۳۰» دست به اصلاحاتی در ساختار سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن کشور زده و برخی از قوانین و مقررات شدیدا محافظه‌کارانه و سخت‌گیرانه در عربستان را تغییر دهد.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد