logo

سازمان سیا آرشیو اسناد بن لادن را منتشر کرد

پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۲ نوامبر ۲۰۱۷

دویچه وله: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا آرشیو اسناد متعلق به اسامه بن لادن را منتشر کرد. این اسناد در جریان یورش نیروهای آمریکایی به مخفی‌گاه رهبر القاعده در ابیت‌آباد پاکستان به‌دست آمده بود.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز چهارشنبه (اول نوامبر/ ۱۰ آبان) انبوهی از اسناد متعلق به اسامه بن لادن را در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد. این اسناد در جریان یورش ماه مه ۲۰۱۱ به مخفی‌گاه بن لادن در ابیت‌آباد پاکستان به دست آمده بود و نزدیک به ۴۷۰ هزار فایل را شامل می‌شود.

دفترچه خاطرات روزانه بن لادن، حدود ۷۹ هزار فایل صوتی، بیش از ده هزار فایل ویدیویی و دهها هزار سند دیگر از جمله اسناد منتشر شده هستند.

مایک پومپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا روز گذشته در واشنگتن گفت، با انتشار این اسناد شهروندان آمریکا امکان پیدا می‌کنند که اطلاعات بیشتری درباره برنامه‌ریزی‌ها و نوع فعالیت این سازمان تروریستی به دست بیاورند.

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا هم‌چنین گفت انتشار نامه‌ها و فایل‌های صوتی و تصویری متعلق به رهبر سابق القاعده در راستای تعهد این سازمان برای حفاظت امنیت ملی صورت گرفته است.

از جمله اطلاعات موجود در خاطرات بن لادن سفر او به بریتانیا در ۱۳ سالگی است. بن لادن نوشته که در این سفر از اقامتگاه ویلیام شکسپیر، نمایشنامه‌نویس مشهور بریتانیایی بازدید کرده است. او مردم بریتانیا را "بی‌بند و بار" توصیف کرده و نوشته تحت تاثیر فرهنگ و جامعه بریتانیا قرار نگرفته است.

اسناد مرتبط با ایران

به گفته محققان "بنیاد دفاع از دموکراسی" آنها پیش از انتشار اسناد متعلق به بن لادن، به این اسناد دسترسی داشتند و آنها را مطالعه کرده‌اند. بیل روگیو، یکی از محققانی که پیشتر توانسته این اسناد مطالعه کند، می‌گوید این اسناد برخی نقاط خالی درباره رهبری القاعده را پر می‌کند.

یکی از اسنادی که محققان بنیاد دفاع از دموکراسی بررسی کرده‌اند، گزارش ۱۹ صفحه‌ای درباره رابطه القاعده با ایران بوده است.

نویسنده این سند که یکی از افسران بن لادن بوده نوشته است، ایران حاضر بوده "پول، تسلیحات و آموزش در اردوگاه‌های نظامی حزب‌الله لبنان" در اختیار القاعده قرار دهد. در ازای این کمک‌ها، القاعده می‌بایست به منافع آمریکا در عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس حمله می‌کرد.

در این گزارش از سرانجام پیشنهاد ایران و پاسخ القاعده اطلاعاتی وجود ندارد.

ایران القاعده را یک گروه "تروریستی" می‌داند، با این‌حال مقام‌های آمریکا در دوره جورج بوش پسر، بارها تهران را به دادن اجازه رفت و آمد و حتی پناه دادن به اعضای القاعده متهم کردند. هم‌چنین در سال‌های گذشته گزارش‌های متعددی درباره حضور پسر و برخی دیگر از اعضای خانواده بن لادن در ایران منتشر شده است.

گزارش‌ها درباره حضور اعضای القاعده در ایران عموما مربوط به دوره پس از حمله آمریکا به افغانستان در اکتبر ۲۰۰۱ و فرار اعضای این شبکه از افغانستان است. برخی تحلیل‌گران بر این نظر بودند که بازداشت و نگهداری تعدادی از اعضای القاعده در ایران، احتمالا با هدف چانه‌زنی با دولت آمریکا در مسائل مربوط به افغانستان بوده است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد